15.kolo, Jihočeský | 1.B třída sk. A, 2022-2023

--

--

Rezerva Kaplice vyhrála nad Velešínem

24

Kaplická rezerva v prvním jarním zápase doma v derby hostila soupeře z Velešína. Tabulkové postavení favorizovalo domácí Spartak.

Domácím vyšel vstup do utkání na výbornou. Už ve druhé minutě Svoboda autovým vhazováním uvolnil Smolena, křížnou přízemní střelu Oškrobany konečky prstů vytěsnil na rohový kop. Po následném centru hostující zadáci nedokázali míč odvrátit do bezpečí, na hranici šestnáctky se míče zmocnil Jan Smolen, uvolnil se a umístěnou střelou k levé tyči poslal Spartak do vedení – 1:0. V šesté minutě mohlo být vyrovnáno. Po chybě jednoho z domácích zadáků se míče zmocnil Šálek, dokázal se ve vápně uvolnit, mířil po zemi na zadní tyč, ale Schneider míč vytáhl na rohový kop. V dalším průběhu ale měli více příležitostí Kapličtí. V jedenácté minutě Štěpánek vysunul Bártu, ten se pokusil vybíhajícího Oškrobanyho přelobovat, ale ten jeho úmysl vystihl a následnou dorážku z úhlu poslal Bárta mimo. Další možnost měli domácí v minutě sedmnácté. Štěpánek před vápnem posunul míč Smolenovi, střelu po zemi Oškrobany pouze vyrazil, dorážející Štrbačka z úhlu míč mezi tři tyče nenasměroval. V polovině prvního dějství centroval z pravé strany Pál, k míči se v nepřehledné situaci před brankou dostal Štrbačka, ale velešínského gólmana prostřelit nedokázal. Kýžený druhý gól přidali Spartakovci jedenáct minut před přestávkou. Ve vápně byl u míče sice dříve hostující gólman Oškrobany, ale balón nedokázal ve svých rukavicích zkrotit, míč si vlevo ve vápně doběhl Štěpánek, vylepšil si pozici, předložil míč Filipu Bártovi, který byl v koncovce přesný – 2:0. O několik minut později mohl vedení Kaplice navýšit stejný hráč po ideálním Svobodově vysunutí, ale proti střele na bližší tyč zasáhl Oškrobany reflexivně nohou. Až poté po delším čase zahrozili i hosté. Z pravé strany centroval Schmidtmayer, v dobré pozici hlavičkoval Řebík nad branku. V samotném závěru pak zakončoval zprava Presniakov nad branku. Po změně stran byli hosté o poznání nebezpečnější než v prvním poločase. Po sedmi minutách hry mohl po Smolíkově přihrávce snížit Řebík, ale Schneidera prostřelit nedokázal. Další možnost pro hosty přišla v 63 minutě. Výhoda přímého kopu z dobré palebné pozice, k míči se postavil Šálek, ale jeho technický pokus si kaplický kapitán v domácí svatyni pohlídal. Až poté zahrozili i Spartakovci. Po Svobodově rohovém kopu zakončoval mimo Štrbačka. Velešínští bojovali, chtěli zápas zdramatizovat. Dvacet minut před koncem Zimek rozehrával trestný kop z poloviny hřiště, na pravé straně našel ideálně Šálka, který z pravé strany byl v gólové pozici, ale Schneidera překonat nedokázal. O chvíli později pak po Šálkově zpětné přihrávce pálil patnáctiletý Daniel Biňovský, křížnou střelu Schneider dokázal vyrazit. Hostující snahy vzaly za své deset minut před koncem, kdy ve vápně Hronek zastavil nedovoleně Štrbačku a nařízený pokutový kop dokázal proměnit Filip Štěpánek – 3:0. V 84 minutě se Kapličtí dostali do přečíslení, Bárta se dostal do vápna, ideálně předložil míč Janu Štrbačkovi, který pohodlně skóroval do odkryté velešínské svatyně – 4:0. Alespoň čestný úspěch hostů měl pak na kopačce Blumtritt, mířil však jen do připravené Schneiderovy náruče. Definitivní podobu pak výsledek dostal v závěrečné minutě, kdy Slanina prostrčil míč do vápna Janu Štrbačkovi, a na střelu na bližší tyč Oškrobany zareagovat nedokázal – 5:0. Hosté v posledních deseti minutách doslova zahodili dobrý dojem z druhého poločasu, kdy se dlouho drželi takříkajíc na dostřel. V utkání byla řada nepřesností na obou stranách, kombinace mnohdy vázla. Spartakovci naplnily papírové předpoklady a proti poslednímu celku tabulky získali všechny tři body.