Hráč se se zástavou srdce sesunul k zemi, život mu zachránil profesionální záchranář v dresu soupeře

0

Černý víkend, tak by se dalo shrnout dění v několika utkáních, která se na českých trávnících nedohrála kvůli zdravotním indispozicím či zraněním hráčů.

Chvíle hrůzy zažili ve Čkyni. V utkání místního béčka s Šumavskými Hošticemi (OP Prachatice) se v 5. minutě sesunul k zemi hoštický Marek Hrabák se zástavou srdce. Osud tomu ale chtěl, že v domácím dresu nastoupil profesí záchranář Jiří Staš, který tak ihned začal s oživováním a navíc komunikoval s dispečerem o vyslání záchranné helikoptéry. Vrtulník dosedl na hřiště dvacet minut po zavolání. Ještě dříve dorazila s defibrilátorem místní obvodní lékařka Marie Kučerová, která rovněž přispěla k hráčově záchraně, stejně jako další domácí hráč Kasal, který se střídal se Stašem při náročném oživování.

Jiří Staš je shodou náhod také dlouholetým Hrabákovým kamarádem, takže záchrana života pro něj měla ještě další význam. "Bylo vidět, že je to špatné. Marka jsem otočil na záda, viděl, že nedýchá a v mžiku jsem přepnul do záchranářského pracovního módu. Jen mi chybělo to vybavení, které mám pracovně při ruce. Bylo jasné, že bude co nejdříve třeba defibrilátor," přiblížil hektické chvilky hrdina okamžiku Staš pro Prachatický deník. Vše se podařilo a Hrabák již večer v den zápasu hlásil, že je ve stabilizovaném stavu.

Samozřejmě, že oba týmy měly po prožitém zážitku po náladě na fotbal a dohodly se na sehrání mače v náhradním termínu.

Předčasně bylo kvůli náhlému kolapsu hostujícího brankáře přerušeno ve 29. minutě i utkání rakovnické III. třídy Český Lev Kolešovice SK Pavlíkov. I sem zamířila zachránářská helikoptéra, která s hráčem odletěla do nemocnice k dalšímu ošetření.

V utkání Tatenic B - TJ Sokol Řetová (OP Ústí nad Orlicí) byl v 81. minutě stav 1:3, když došlo k těžkému zranění hráče domácích Martina Doležala. "Byl faulován ve výskoku v souboji o míč, kdy hráč špatně dopadl na zem a poranil si záda/kyčel. Hráč si stěžoval na bolest kyčle a brnění celého těla. Byla zavolána sanitka," popsal rozhodčí ve zprávě o utkání s tím, že se týmy dohodly na nedohrání zápasu.

Nedohrál se ani duel zlínské III. třídy TJ Sokol Tečovice B - TJ Sokol Trnava. Ve 23. minutě zůstal hostující hráč Soukup po přímém čelním střetu s protihráčem ležet na trávníku s podezřením na zlomeninu holenní a lýtkové kosti pravé nohy. Hráče museli odvézt rychlou záchrannou službou. "Po mé výzvě k pokračování v utkání domácí mužstvo souhlasilo, hostující mužstvo ne, což posléze domácí mužstvo respektovalo," uvedl sudí.

Stačí napsat na email info@fotbalunas.cz, co nejvíce nám nedostatek popište a my zajistíme, aby vše bylo v pořádku. Zároveň nám můžete pomoci s Vaším oblíbeným týmem. Napište nám na email tym@fotbalunas.cz aktuální soupisku, celá jména hráčů a budeme rádi, když nám budete dodávat informace z Vašeho klubu.