9.kolo, Moravskoslezský | 1.A třída sk. B, 2023-2024

--

--

--

--

Kamery ČT, sporná penalta a výborný Pikulík. Krmášové derby trhalo divácké rekordy soutěže.

79. M. Krpec (p.)
14

Souboj domácích Kozlovic s Tichou byl umocněn třemi speciálními důvody, proč tento zápas sledovat. Zaprvé, Oba týmy čekal vzájemný zápas po více než roční pauze způsobené působením obou klubů v odlišných skupinách 1.A třídy. Zadruhé se utkání mělo v době krmášových slavností, které jsou tradiční vesnickou událostí po celém regionu. A zatřetí se zápas rozhodla odvysílat v rámci programu "Náš Fotbal" Česká televize. Tyto tři důvody společně s tradiční sousední rivalitou a dobrým vstupem obou mužstev do soutěže přilákaly na poměry v pořadí šesté nejvyšší soutěže absurdní návštěvu.

Nervózní poločas a Palkovo břevno

Přes 1500 diváků je totiž číslo, které často nevídáme ani ve druhé nejvyšší soutěži. Oba týmy tedy nastupovaly do utkání před skvělou kulisou a v doprovodu patronů pro "krmášové derby" Martina Lukeše na straně Tiché a Adama Varadiho na straně kozlovických. Domácí se ještě před výkopem rozhodli ocenit některé své dlouholeté činovníky. Do utkání vstoupili lépe kozlovičtí. Hned v 1. minutě se ocitl po dlouhém nákopu za obranu před brankářem Pikulíkem Matějka. Tichavský brankář ale situaci včasným sběrem míče uhasil. Následující minuty se odehrávali především ve vzdušném prostoru nad středem hřiště. Jakoby se obě mužstva předháněla v tom, kdo dokopne výš. V 7. minutě měla první možnost Tichá. Standartka Tomáše Kociána byla odvrácena k zakončujícímu Dominiku Kociánovi, který z hranice šestnáctky trefil pouze bránící hradbu těl. Obecně ale úvodu utkání příliš vzruchu nepřinášel. Na obou jedenáctkách byla vidět nervozita z nezvykle velké divácké kulisy a televizních kamer. Větší šance přišla až v 17. minutě, a to ze strany domácích. Míč na půli hřiště sebral hostujícímu Tománkovi Vojtěch Dudek. Dudek si následně narazil s Palkem a poslal míč na osu hřiště nabíhajícímu Martinu Krpcovi. Krpec se elegantně zbavil obránce a z hranice pokutového území vypálil na bránu. Skvělé reflexy ale předvedl Pikulík, jelikož pokus Krpec likvidoval včasným přesunem na zem. Celou situaci pak zakončil střelou zpoza vápna Bednář, mířil ale vysoko nad bránu. O dvě minuty později mohli skórovat hosté. Svoboda našel skvělým pasem Kunčíka, který si míč potáhl po křídle a snažil se centrovat na zadní tyč, kde mu nabíhal Ondřej Švrček. Kunčíkův centr ale útočníka Tiché přeletěl a ten tak místo míče vsítil sám sebe. Sám Svoboda měl pak možnost zakončovat po rohovém kopu z levé strany ve 29. minutě. Stejně jako v případě Kociána ale mířil pouze do bránícího hráče a navíc do dost choulostivých míst. Domácího brankáře Chlebka neohrozil ani Lindovský. Z přímého kopu v dobré pozici minul a pokud by nebyla v kozlovický za bránou síť, nejspíš by ohrozil spíše stánkaře s bramboráky. Tichavští měli s rozehrávkou a lacinými ztrátami v prvním poločase velké potíže. Ve 37. minutě takto lacině přišel o míč na vlastní polovině Ondřej Švrček a vybídl domácí do brejku. Ten táhl Jakub Dudek, který krásným přenesením hry našel na pravé straně zabíhajícího Kabáta, jehož náběh nezachytil bránící Kunčík. Kabát se ale nepříjemně srazil s Pikulíkem, po jejichž souboji se míč odrazil k nohám Lukáše Palka. Palko poslal z první míč lobem na břevno. Jakoby to hostům ale nestačilo, o minutu později přišla další špatná rozehrávka. Přihrávku Tomáše Kociána před tichavským vápnem zblokoval Kabát, míč se odrazil k Martinu Krpcovi, který vyslal do šance Prudkého. Ten ale v souboji jeden na jednoho s Pikulíkem opět neuspěl. Poslední šance poločasu přišla ve 45. minutě. Kunčíkův zblokovaný centr se dostal na kopačku Martina Tománka, který z první pálil do šibenice. Tam ale míč zastavil dobře postavený Chlebek. Do šaten se šlo za bezbrankového stavu.

Sporná penalta rozhodla utkání

Poločasový program byl v Kozlovicích nabitý. Diváky u televizí zabavila celá řada rozhovorů s osobnostmi obou klubů, diváky na stadioně zase podivuhodná soutěž v ječení, která testovala limity lokálních hlasivek. V takovémto slavnostním zápase si samozřejmě chtěli zahrát všichni přítomní. Došlo tedy ke změnám na obou stranách. Brankáře domácích Chlebka nahradil Nezhoda, Lukáše Palka zase třetí Krpec - Pavel. Trenér Kula se rozhodl dát příležitost Jiřímu Jalůvkovi na úkor Martina Tománka. Obraz hry se ale neměnil a hra tak zůstávala nervóznější než by si snad přítomní fanoušci přáli. Velká šance každopádně přišla již po osmi minutách. Rohový kop kozlovičtí skvěle sehráli na první tyč. Tam již čekal hlavičkující Prudký, který svůj pokus poslal přímo na Pikulíka. Ten si s prudkým míčem Prudkého poradil nejlépe jak mohl, ale i přesto se ozvala jeho levá tyč. Výborně chytající Pikulíka se blýskl dalším skvělým zákrokem v 55. minutě, když výborně uhasil únik Jakuba Dudka. Tichavjané se mohli navíc dožadovat penalty o dvě minuty později. Únik Kunčíka byl totiž zastaven mírným přišlápnutím ze strany Jakuba Dudka. Sudí Jantoš ale zákrok jako penaltový nevyhodnotil. Následujících patnáct minut probíhalo poměrně chaoticky. K vidění byla velká spousta soubojů a střetů mezi oběma vápny. Hra se rozkouskovala a šancí nepřibývalo. V Kozlovicích se navíc opět rozpršelo a herní podmínky tak byly ztížené. V 77. minutě se dostali ke standartce domácí. Martin Krpec ale na míč před Pikulíkem nedosáhl. O minutu později se po centru z levé strany prezentoval nůžkami z první Pavel Krpec. Narozdíl od Jana Hušky o několik hodin později v Palkovicích ale přestřelil. To kozlovické ale mrzet nemuselo. Po odraženém míči se v 79. minutě do samostatného úniku dostal Martin Krpec a při kontaktu s Pikulíkem neudržel rovnováhu. Sudí Jantoš sporný moment vyhodnotil jako penaltový. Opakované záběry České televize ale spíše ukázaly, že Krpec Pikulíkovi ruku přišlápl a až následně se skácel k zemi. Historii ale změnit nelze, a proto se v 80. minutě k pokutovému kopu postavil sám faulovaný Martin Krpec a krásnou penaltou do levé šibenice nedal Pikulíkovi šanci - 1:0. Krpec mohl o dvě minuty později udělat domácím divákům ještě větší radost. V samostatném úniku ale na Pikulíka podruhé nevyzrál a svým lobem trefil pouze tichavského brankáře. Závěr utkání se odehrával ve znamení spíše platonického tlaku Tiché. Hosté v závěrečných minutách vyrovnání vytěžit neodkázali a z Kozlovic tak odjeli bez bodů.

Odkaz na sestřih utkání, rozbor penaltového zákroku a rozhovor s oběma trenéry:

FC Kozlovice
Jakub Vašenda, trenér: Na penaltový zákrok se musím ještě podívat, nicméně si myslím, že jsme měli oproti soupeři více šancí a měli jsme také více ze hry. Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě. S Tichou jsou to vždycky vyrovnané zápas a dnešek nebyl výjimkou. Ale přece jen jsme měli navrch. Kluky musím pochválit, odjezdili zápas až do konce. Myslím si, že zaslouží obrovskou pochvalu.

SK Tichá
Daniel Kula, trenér: Penaltový zákrok byl takový nešťastný, ale počasí tomu dost nahrávalo. I vzhledem k tomu jsme měli hrát od začátku jednoduše, ale zbytečně jsme si hru komplikovali. Na začátku zápasu jsme to ještě přežili, ale pak už ne. Jednoduše jsme měli hrát i směrem dopředu, ale to se nám povedlo až závěrečnou akcí v nastaveném čase. Přesně tak jsme se totiž chtěli prezentovat celý zápas. Dneska jsem bohužel kluky nepoznával. Dá se říct, že tři, čtyři zahráli výborně, ale zbytek se za celý zápas nedokázal zbavit nervozity. Bohužel, prohospodařili jsme si to sami. Byla to pro nás šance se ukázat, ale nepředvedli jsme optimální výkon.

P. Chlebek [-] (47. P. Krpec [-] ) - J. Kabát [-] (72. J. Žáček [-] ) , J. Dudek [-] , M. Lušovjan [-] , Z. Matějka [-] , M. Krpec [-] (89. D. Kabát [-] ) , J. Prudký [-] , M. Bednář [-] (72. P. Piskoř [-] ) , V. Dudek [-] , Š. Krpec [-] , L. Palko [-] (47. O. Nezhoda [-] )